Obezite cerrahisi sonrası yaşam tarzı nasıl olmalı?

Obezite ve obezite cerrahisi ile ilgili açıklamalar yapan VM Medical Park Mersin Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ersan Semerci, obezitenin bir dizi sağlık problemine gebe olabileceğini ya da mevcut olanları kötüleştirebileceğini söyledi.

Semerci bunların arasında diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler gibi hastalıklar, uyku apnesi, eklem sorunları, hatta bazı kanser türlerinin olduğunun altını çizdi.

Semerci, “Obezite cerrahisi, kilo fazlalığı ile ilişkili olan sağlık sorunlarını azaltmaya yardım eder. Bu cerrahi prosedürler, mide hacmini küçülterek ya da sindirim sistemini değiştirerek kişinin yemek yeme alışkanlıklarını değiştirir.”

“Diğer kilo kaybı yöntemleri gibi geçici neticeler yerine, cerrahi müdahale genellikle uzun vadeli kilo kaybı sağlar. Bu, hastanın yaşam kalitesini yükseltir ve obezite ile ilişkili sağlık problemlerini uzun süreli olarak azaltır veya ortadan kaldırabilir” ifadelerini kullandı.

Aşırı kilonun kişinin yaşam kalitesini olumsuz olarak etkilediğini vurgulayan Semerci, “Fiziksel hareketliliği kısıtlar, günlük aktiviteleri zorlaştırır ve hatta psikolojik sorunlara sebep olabilir. Obezite cerrahisi, bu tür problemleri azaltmaya yardımcı olarak hastanın yaşam kalitesini yükseltir. Fakat, obezite cerrahisi herkes için uygun değildir. Bir kişinin bu tür bir cerrahiye uygun olup olmadığını anlamak için bir uzmana danışması önemlidir” dedi.

Ameliyat olabilecek kişiler hakkında bilgi veren Semerci, şöyle devam etti: “Genel olarak, obezite cerrahisi düşünen kişiler bazı kriterlere uymalıdır. VKI 35-39 aralığında olanlar da obezite cerrahisi için aday olabilirler fakat bu durumda obezite ile ilişkili başka sağlık problemleri de varsa, cerrahi daha uygun olabilir.”

Obezite ameliyatlarının kişinin psikolojik olarak hazır olması gereken ciddi prosedürler olduğunu belirten Semerci, “Cerrahi sonrası yaşam tarzı değişiklikleri ve destek gereksinimleri konusunda kişinin bilinçli olması önemlidir.”

Kilo verme oranının kişiden kişiye değişebileceğine vurgu yapan Semerci, “Prosedüre bağlı olarak, kişi cerrahi sonrası ilk bir sene içinde önemli miktarda kilo verir.” ifadelerini kullandı.

Ameliyatın ardından dikkat edilmesi gerekenlere vurgu yapan Semerci, “Hastalar, obezite cerrahisinin ardından genellikle yaşam tarzlarında önemli değişiklikler yapmak zorundadır. Bu durum, daha sağlıklı bir diyeti benimseme, düzenli egzersiz yapma ve diğer sağlık alışkanlıklarını geliştirme anlamına gelebilir. Bazı hastalar bu değişiklikleri kolaylıkla kabul ederken, diğerleri için bu değişiklikler zorlayıcı olabilir” şeklinde konuştu.

Obezite cerrahisi sonrası mutluluğun veya mutsuzluğun, birçok faktöre bağlı olduğunu ve her hasta için farklılık gösterebileceğini belirten Semerci, şunları söyledi: “Bazı insanlar obezite cerrahisi sonrasında büyük bir mutluluk ve memnuniyet yaşarken, bazıları ise beklenen sonuçlara ulaşamama veya cerrahi sonrası zorluklarla karşılaşma gibi sebeplerle mutsuz olabilirler.”

“Enfeksiyonlar, beslenme sorunları, sindirim sorunları gibi cerrahi sonrası komplikasyonlar, hastanın mutluluğunu olumsuz etkileyebilir. Obezite cerrahisinin ardından psikolojik destek almak, hastaların cerrahi sonrası uyum sağlamasına ve duygusal iyiliklerini artırmalarına yardımcı olabilir. Psikolojik destek alamayan veya bu süreci destekleyen bir sosyal ağa sahip olmayan hastalar, cerrahi sonrası daha fazla zorluk yaşayabiliyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x