TÜİK Açıkladı: En Zenginler Listesinde Fakir Aile Çocukları

TÜİK, ‘Dezavantajların Kuşaklararası Aktarımı’ adlı özel konulu modül çalışmadan elde edilen sonuçları ilk kez yayımladı.

EĞİTİMLİ AİLEDEN EĞİTİMLİ ÇOCUKLARI ÇIKIYOR

Buna göre; kendisi 14 yaş civarındayken annesi yükseköğretim mezunu olan fertlerin, şu anki eğitim seviyesi incelendiğinde, yüzde 2,7’sinin lise altı, yüzde 13,7’sinin lise ve dengi, yüzde 83,5’inin ise yükseköğretim mezunu olduğu görüldü. Yine 14 yaş civarındayken babası yükseköğretim mezunu olan fertlerin yüzde 4,4’ünün lise altı, yüzde 16’sının lise ve dengi, yüzde 79,5’inin ise yükseköğretim mezunu olduğu belirlendi.

Fert 14 yaş civarındayken annesi lise altı eğitim seviyesini bitirenlerin şu anki eğitim durumu incelendiğinde, yüzde 56,3’ünün lise altı, yüzde 21,9’unun lise ve dengi, yüzde 21,9’unun ise yükseköğretim mezunu olduğu görüldü. Fertler 14 yaş civarındayken babası lise altı eğitim seviyesini bitirenlerin yüzde 60’ının lise altı, yüzde 21,5’inin lise ve dengi, yüzde 18,4’ünün ise yükseköğretim mezunu olduğu kaydedildi.

BABASI İŞVEREN OLANLARIN ÇOĞU ŞU AN ÇALIŞMIYOR

Fertler 14 yaş civarındayken babası işveren veya kendi hesabına çalışanların yüzde 39,2’si şu an ücretli, maaşlı veya yevmiyeli, yüzde 14,5’i işveren veya kendi hesabına, yüzde 5,6’sı ücretsiz aile işçisi olarak çalışırken; bu fertlerin yüzde 40,6’sının ise iktisaden faal olmadığı görüldü.

FAKİR AİLEDEN DOĞANLAR ZENGİNLER LİSTESİNE GİRİYOR

Kendisi 14 yaş civarındayken ailesinin maddi durumunu ‘çok kötü’ olarak belirtenlerin yüzde 16,5’i şu an en yüksek yüzde 20’lik gelir grubunda yer alırken, yüzde 25,5’i ise en düşük grupta yer aldı. Kendisi 14 yaş civarındayken ailesinin maddi durumunu ‘çok iyi’ olarak belirtenlerin yüzde 40,6’sı şu an en yüksek gelir grubundayken, yüzde 7,6’sı ise en düşük grupta bulundu.

​​​​​​​

AİLESİ EV SAHİBİ OLANLARIN YÜZDE 57,7’Sİ ŞU AN EV SAHİBİ

Görüşülen fertler, 14 yaş ve civarındayken ailesi ‘ev sahibi’ olanların, yüzde 57,7’sinin şu an oturduğu konutta mülkiyet durumu ‘ev sahibi’, yüzde 26,3’ünün ise ‘kiracı’ olduğu belirlendi. Yine fert 14 yaş civarındayken mülkiyet durumu ‘kiracı’ olanların, yüzde 40’ı şu an oturduğu konutun sahibiyken, yüzde 47,7’sinin ise kirada oturduğu görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x